Back to top

Kalcium

Kalcium

Gyógyító ételeink: Padlizsán

A padlizsán rendkívül értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben energiaértéke kicsi. C-vitaminban, folsavban, niacinban, pantoténsavban gazdag. Jelentős kálium-, foszfor-, kalciumforrás.

Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó hatású, ezen kívül nyákoldó hatása enyhítheti az asztmában illetve hörghurutban szenvedők panaszait is. Emésztőszervi, máj- vese megbetegedéseknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon.

Cukkinikrémleves, a vitaminkirály

A cukkini vitamin és ásványi anyag tartalmának köszönhetően számos nélkülözhetetlen elemmel tölt fel bennünket. Tartalmaz többek között káliumot, foszfort, cinket, magnéziumot és kalciumot is, ezen felül gazdag A-, B1-, B2- és B6-vitaminokban is.

Kiváló folsav forrás, illetve pozitív élettani hatás rejlik még magas rosttartalmában is. Béta-karotin és C-vitamin tartalmának köszönhetően védi az érfalakat, csökkentheti az asztmás panaszokat, illetve segít megakadályozni az ízületi és reumatikus panaszokat is. Rendszeres fogyasztása a prosztata problémák ellen is megoldást nyújthat. Kiváló antioxidáns-forrást jelent szervezetünk számára.

Cukkinikrémleves

Nyári mozzarellás paradicsomsaláta

A paradicsom és a mozzarella kitűnő választás a szervezet tehermentesítésére a meleg  és a frontos időszakokban. A meteogyógyász ajánlásával az időjárásra gyakran reagáló embereknek ajánlott könnyen emészthető ételeket választani a napi étkezésben. A paradicsom fogyasztása előnyös a szívbeteg emberek számára. A mozzarella sajt kiváló kalcium forrás.

Hozzávalók:

50 dkg koktél paradicsom
2 csomag mini mozzarella golyó
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál almaecet
1 kávéskanál bazsalikom
só ízlés szerint

Elkészítés:

Cukkini a diétázók kedvence

A cukkini magas víztartalma miatt a diétázók kedvence lehet. Ugyanakkor sok a nyers rost benne és jelentős mennyiségű C-vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. 

A cukkini messziről érkezett kertünkbe és asztalunkra: a mai Guatemala és Mexikó területéről spanyol és portugál hódítók segítségével jutott Európába ez a zöldség, ahol csak a huszadik század környékétől kezdve vált népszerűvé.  A tökfélék családjába tartozó növénynek több fajtája is ismert ma már, és számtalan módon elkészítve előszeretettel fogyasztják: nyersen, párolva vagy akár főzve is egyaránt élvezetes.

Kedvező élettani hatásai

Miért együnk sárgarépát?

A sárgarépa a zöldségek királya! Magas vitamin és ásványi anyag tartalma mellett rendkívül ízletes. A sárgarépa magas ásványi anyag tartalma hozzájárul, hogy könnyebben tudjon alkalmazkodni az időjárás kihívásaihoz. 

A magas béta-karotin tartalmának köszönhetően szervezetünk sok A-vitamint tud előállítani belőle. Ezzel segít megőrizni szemünk, fogunk épségét.

Rendszeres fogyasztásával hozzájárulhatunk, hogy szép legyen a hajunk, a bőrünk, a körmünk. 

B-, C-, D-, E-vitamint is, tartalmaz, valamint foszfort, magnéziumot, kalciumot, káliumot.

Fehérje, amire szükséged van…

A test fő építőanyaga a fehérje. Az izmok, a szív, az agy és a vese főként fehérjéből áll, ráadásul a csontok vázát is fehérjéből épült rács alkotja.

Gyermekkorban több fehérje tartalmú ételre van szükségünk, hogy biztosítva legyen testünk minden részének folyamatos növekedése, a kopások és sérülések pótlása. A fehérjéknek két típusa van: növényi és állati fehérjék. A teljes értékű fehérjék azok a fehérjék, melyek a szervezet számára megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák az esszenciális aminosavakat, így egyedüli fehérjeforrásként is biztosítani tudják a szervezet aminosav szükségletét. Az állati fehérjék nagy része ilyen.

Ingadozó kalciumháztartásunk

Tudta, hogy a mák nyolcszor több kalciumot tartalmaz,mint a tehéntej? A juhtóró pedig ötször annyit, mint a tehéntúró?

Mindannyian jól tudjuk, hogy ha nem veszünk magunkhoz elegendő kalciumot, akkor törékenyebbé válnak a csontjaink, a fogaink romlásnak indulnak, akár szívműködési zavarok léphetnek fel, de fontos szerepe van a véralvadásban és a hormonrendszer működésében is. De vajon tudjuk-e, hogy az időjárás miként hat a kalciumháztartásunka?

Subscribe to RSS - Kalcium