Back to top

orvos meteorológia

Várandósság idején is megérezheti az időjárás-változást

Az utolsó hetek, napok már csigalassúsággal telnek. Egyre nehezebb minden nap, és valljuk meg, már nagyon várjuk a kis jövevény világra jövetelét. Az időjárási folyamatok gyakran szólnak bele ebbe az élettani folyamatba, sokszor a kiírt időpont előtt érkezik a baba.

Mindenki előtt ismert tény, hogy a különböző időjárási helyzetekben a szülőszobákban felpezsdül az élet. A születések száma sűrűsödik egy-egy markánsabb változás hatására.

Ma már a média is foglalkozik azzal, hogy a markáns változások alkalmával a lakosságot tájékoztassák, figyelmeztessék. Ilyen alkalmakkor a Meteo Klinika szakértelmét is rendszeresen kikérik.

Ugrál a vérnyomása? Az időjárástól is lehet!

A vérnyomás a nap folyamán egészséges embernél is állandóan változik a fiziológiás határok között. Normális vérnyomásról beszélünk, ha az értéke 120/80 Hgmm. Ha ennél egy kicsit magasabb, az még nem kóros, azonban, ha 140/90 Hgmm feletti értéket mérünk, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Ilyenkor már  a szakirodalom magas vérnyomásról beszél, ami kezelést igényel.  Vannak olyan emberek, akiknek a vérnyomásuk a 100/70 értéket sem érik el, ők az alacsony vérnyomású emberek.

Az egész szervezetünk egy nagyon bonyolult rendszer és ennek egyik meghatározó része a vérnyomás szabályozása. 

A vérnyomásban bekövetkező ingadozásokat külső és belső hatások pl. idegi terhelés, fizikai aktivitás, a szervezetben keletkező anyagok, az időjárás változásaival összefüggő humánmeteorológiai változások váltják ki.

A szívbetegek helyzetét is megnehezítheti az időjárás

Az időjárás jelentős mértékben fokozhatja a szívpanaszokat, gyakran kiváltó oka is lehet a tüneteknek. A szívbetegséggel élőknek fontos, akár életmentő is lehet, hogy figyelemmel kísérjék a légköri folyamatokat és betartsák az ajánlásokat.

szivpanaszA szív és érrendszeri betegségekkel élők gyakran tapasztalják, bármilyen időjárási helyzet is alakul ki, az ő napjuk így vagy úgy de nehezebb. Rosszul tolerálnak mindenféle változékonyságot, gyakran ugrik meg hosszabb rövidebb időre a vérnyomásuk, mellkasi diszkomfort érzettel, vagy akár fejfájással társulva.

Ízületi panaszai az időjárástól is erősödhetnek!

Az élet természetes eleme a mozgás, amelyhez szükségünk van mozgásrendszerünk tökéletes működésére. Mindenféle mozgásunk során az izmok aktív, míg a csontok passzív szerepet töltenek be. A két rész működési egységet alkot és bármelyikük megbetegedése a mozgás korlátozottságát vonja maga után.

hatfajas_1

A korunk előre haladtával mozgásrendszerünket folyamatos változások határozzák meg.  Míg gyermekkorban a felépülési folyamatok vannak túlsúlyban, később, az életünk derekán már megfordul ez az arány.

A pánikbetegség és az időjárás kapcsolata

A pánikbeteg rohamai alatt ismétlődő jelleggel, minden előzmény nélkül nyomasztó, kezelhetetlen félelemérzetet érez. A beteg rövid időn belül, fokozódó jelleggel tapasztalja magán a kellemetlen testi tüneteket, mint szívdobogásérzés, fulladás, verejtékezés, remegés, hányinger, hasi panaszok, szédülés, ájulásérzés, érzékelési zavarok, hőhullámok.

stresszRövid idő alatt, akár 15-30 perc alatt is a beteg igen rossz állapotba kerülhet, amely a környezetében lévők számára okozhat ijedtséget.

Ennek az állapotnak a létrejötte többféle ok miatt lehetséges. A rendszeresen visszatérő szorongásos panaszok jellemzően segítik a pánikroham bekövetkeztét.

Lehet, hogy az időjárás miatt nem megy úgy a munka

Szeretnénk minden nap fittek és frissek lenni. A legjobb teljesítményt nyújtani a munkákban és a magánéletünkben. De olykor az élet másként rendezi a napjainkat, és úgy érezzük magunkat, mintha átment volna rajtunk egy úthenger. Nehezen ébredünk, és lassan haladunk a feladatokkal is.

faradekonysag_munkateljesitmeny_csokken

Az aktuális fizikai és szellemi állapotunkat  nagymértékben befolyásolja, hogy mit eszünk, mennyit mozgunk, a pillanatnyi lelki állapotunk és a különféle környezeti hatások is mint az időjárás.

Az időjárási frontoknak, napsütésnek, vagy éppen borongós időnek az emberi teljesítményre gyakorolt hatásáról már régóta tudunk.

Úgy érzi, hogy pattanásig feszülnek az idegei?

A káros környezeti hatások, a civilizáció következményeként egyre csökken az alkalmazkodási képességünk, s ennek az egyre növekvő terhelésnek köszönhetően mind többen érzékeljük a következményeit. Gyakrabban tapasztaljuk magunkon és a környezetünkön is a türelmetlenséget, ingerültséget.

idegessegBár régen kétségtelenül sokkal inkább ki volt szolgáltatva az ember az időjárási viszonyoknak, a fronthatásokat ma sokkal jobban érezzük.

A komfortos, lefüggönyözött és légkondicionált helyiségek, a hatékonyan védő ruházat, a szabadban eltöltött ritka és kevés idő, a csekély fizikai aktivitás kevésbé veszi igénybe a szervezetet, amelynek pedig fontos feladata lenne, hogy folyamatosan alkalmazkodjon az időjáráshoz.

Akár az időjárástól is stresszelhet

Az ember őseitől örökölt túlélési ösztönének alapvető megnyilvánulási formája a stresszre adott válaszreakció, ami nem más, mint egy automatikus védekező mechanizmus. A túlzottan sok bejövő inger miatt ma már urbanizációs betegségként emlegetjük.

A stressz nem egy egyszerű betegség. Okozója a rohanó életformánk, a határidők, áremelések, dugók, a tömeg, a zaj, úgy érezhetjük, szétforgácsolódunk a hétköznapokban. A rengeteg inger közepette szervezetünk képtelen alkalmazkodni a folyton változó körülményekhez.

Cukorbetegség és inzulinrezisztencia az időjárás tükrében

A cukorbetegség az anyagcsere nem megfelelő működése miatt alakul ki. Egy igen  gyakori megbetegedés, amelyben a hasnyálmirigy inzulintermelése csökkent, vagy teljesen hiányzik.

cukorbetegsegKülönbséget kell tennünk a gyermekkor és a felnőttkori cukorbetegség között. Míg a gyermekkori cukorbetegség autoimmun eredetű, addig a felnőttkori 2-es típusú cukorbetegség életmódbeli okokra vezethető vissza.

A gyakori fáradékonyság, álmosság, hasi elhízás, depresszív szakaszok, nőknél a menses rendszertelenné válása már kiabáló jelek lehetnek a kialakuló inzulinrezisztenciára.

Subscribe to RSS - orvos meteorológia