Back to top

Humánmeteorológiai cikkek

Humánmeteorológiai cikkek.

Befordulunk az őszbe!

Idén szeptember 22-én köszöntött be a csillagászati ősz, és ugyan kis késéssel, de az időjárás is követi az őszi fordulatot. Pénteken egy erős hidegfront fog érkezni, és az addigi 25, 30 fokos maximumok 10 fokkal fognak csökkeni! 

Szeptember 22-én megkeződött a csillagászati ősz, azaz innentől kezdve már egyre rövidebbek a nappalok és egyre hosszabbak az éjszakák. Ezzel együtt fokozatosan az időjárás is át szokott váltani a hűvösebb irányba, és ez idén sem lesz másképp. Ugyan néhány napot késik a nagy fordulat, de

pénteken nyugat felől megérkezik a változást hozó front,

helyenként kifejezetten sok csapadékkal. 

Fényterápiát mindenkinek!

Az M1 Híradó stábja járt nálunk, ők is kipróbálták a fényszemüveget! A fényterápia számtalan panasz esetén nyújthat megoldást, erre az őszi-téli időszakban pedig egyre gyakrabban szükség lesz. 

 A napokban felkeresett minket az M1 Híradó stábja, akik többek között kipróbálták a népszerű fényszemüvegünket is. A szemüveg köztük is nagy sikert aratott, hosszú időn keresztül ismerkedtek vele, próbálgatták, és meggyőződtek a jótékony hatásairól.

15 fokot zuhant a hőmérséklet!

Az elmúlt évek legerősebb hőhullámán vagyunk túl, kereken egy héteg kellett elviselnünk a 35, 40 fokos forróságot. A hőséget markáns hidegfront zárta le, és egyik napról a másikra országosan 15 fokot zuhant a hőmérséklet!

A hőhullám és a hidegfront külön-külön is megterhelő, sőt, akár életveszélyes is lehet, ez pedig az egyik napról a másikra történő drasztikus változásra hatványozottan igaz! Míg szombaton és vasárnap közel 40 fok uralkodott az országban, hétfőn ugyanezeken a helyeken már csak 16, 17 fokot mértünk. A markáns lehűlést a 24 órás változást mutató térképünk igencsak látványosan szemlélteti.

A Meteo Klinika országos állomáshálózatának mérései alapján jól látszik a nagy lehűlés: hétfőn délben a legtöbb helyen 12, 15 fokkal volt hidegebb, mint 24 órával korábban!

A szervezetet érő igénybevételről a Meteo Klinika igazgatója nyilatkozott ebben a videóban!

 

 

Elindult a „Nehéz Kölykök Centruma” FB csoport!

Igen sokan panaszkodnak, hogy a család „nehéz kölyke” sokszor megoldhatatlan feladat elé állítja őket.  Most ehhez szeretnénk segítséget nyújtani, mert igenis van segítség. És várunk mindenkit!

Sokkal több család szenved a magatartási problémákkal (pl. ADHD, BTM) küzdő gyermekek miatt, mint gondolnánk. Ez egyes felmérések szerint  százezer körül mozog, ha nem is egyformán súlyos esetekről van szó. A legtöbben ezt komoly terhelésként és problémaként élik meg, mert nem tudják, hogy milyen kapaszkodók, és megoldási lehetőségek állnak a rendelkezésükre.  

Kell szenvednünk az időjárástól?

A válasz sokakat meglephet: az esetek többségében már nem kellene! Akkor miért szenvedünk mégis? Egyáltalán: valóban okoz az időjárás kellemetlen tüneteket és ronthatja az életminőségünket, akár az  egészségünket?

Ma már kevesen, (és egyre kevesebben) vitatják, hogy az időjárás – és szélesebb értelemben a légkör-környezet – folyamatai jelentős hatást gyakorolnak a szervezetünkre.

Halálos is lehet az időjárás

Megdöbbentő eredményt hozott egy humánmeteorológiai® kutatási program. A Meteo Klinikának a Szent János Kórház Stroke Centrumával végzett kutatása kimutatta, hogy bizonyos időjárási helyzetekben háromszor többen haltak meg egy gyakori stroke-ban mint az egyéb napokon.

Korábbról ismert volt, hogy egyes légköri hatások súlyosan veszélyeztethetik egészségünket. A tartós hőhullámok vagy például a magas légyszennyezettség tömegesen okoznak rövid vagy hosszabb távon többlethalálozást, illetve hozzájárulnak súlyos betegségek kialakulásához.

Most újabb, sokkoló kutatási eredmény igazolja, hogy az időjárási hatásokat érdemes komolyan venni, gyakran halálosan komolyan!

Éltető napsugár, mire figyeljünk?

A napsugárzás életünk meghatározója, ha süt a nap jobb a kedvünk, borongós időben a hangulatunk is borongóssá válik. Szükséges a D-vitamin képződéséhez is. Azonban veszélyeket is rejt magában, a nem körültekintően végzett napozás komoly károsodást okozhat szervezetünkben.

A napsugárzás káros hatásairól egyre többet hallhatunk. Az UV-sugárzás 12 és 15 óra között éri el a maximumát, ilyenkor az érzékeny bőrűeknek érdemes odafigyelni a napon eltöltött időszak hosszára, mert a fedetlen testrészeken akár rövid idő alatt  is bekövetkezhet a leégés.

Nagyon fontos a megfelelő fényvédelem, különösen az érzékenyebb, világos bőrű egyéneknél illetve a gyerekeknél.

Amit az UV-sugárzásról tudni kell

A napfény az élet egyik alapvető feltétele, amely nélkülözhetetlen a D-vitamin szintéziséhez és a jó kedélyállapothoz is. A bőrt illetve szervezetünket túl nagy mennyiségben érő napsugárzás azonban káros hatással van a bőrünkre, egész szervezetünkre. 

UV-A sugárzás: a földfelszínre érkező sugárzás legnagyobb része. A többi UV-sugárzáshoz hasonlóan károsítja a kollagénrostokat, hozzájárulva így a bőr öregedéséhez.

Roncsolja a bőrben levő A-vitamint is. Korábban kevésbé tartották veszélyesnek, de közvetve képes károsítani a DNS-t reaktív gyökök létrehozásával, így a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását csak ideiglenesen a melanin oxidálásával idézi elő.

A Nap vitaminja

Tudta, hogy a D-vitamint a Nap vitaminjának is nevezik? A Semmelweis Egyetem kutatása szerint a magyar lakosság 94 százaléka D-vitamin hiányos.

A szervezetben a megfelelő D-vitamin szint több különféle betegség megelőzésében és kezelésében is fontos szerepet tölt be. A D-vitamin a vér kalciumszintjének szabályozása révén hatással van a csontok egészséges fejlődésére, működésére.

Ha a szervezet D-vitamin szintje magasabb, csökkenhet bizonyos daganatos betegségek kialakulásának a kockázata.

A szemkárosító UV sugárzás

Nem is gondolnánk, hogy az erős napsugárzás a szemet is károsíthatja. A jó minőségű napszemüveg ma már nem divathóbort, hanem egészségünk szempontjából fontos védekezési eszköz, mert megvédi szemünket a Napból érkező ultraibolya sugárzástól.

A napfény és a szem: barátok vagy ellenségek?

Oldalak

Subscribe to RSS - Humánmeteorológiai cikkek